Milé nastávající maminky, přinášíme vám několik informací o porodu, které vám pomohou objasnit tento výjimečný stav.

Porod je úspěšným ukončením těhotenství a je považován za nejkrásnější chvíli všech maminek. Každá žena může porod prožívat odlišným způsobem, může zažívat bolest i radost zároveň. Pokud však bude vědět, co se s jejím tělem děje, a bude-li spolupracovat se zdravotnickým personálem, celý průběh porodu si může výrazně usnadnit.

Předporodní kurz

Termín porodu

Během těhotenství vám lékař stanoví předpokládaný termín porodu, který je určen na základě poslední menstruace. Termín porodu může být změněn po ultrazvukovém měření plodu, které probíhá do 14. týdne těhotenství. Takto stanovený termín se již dále nemění. 

Avšak, jen malé procento dětí se narodí v termínu porodu. O porodu „v termínu“ mluvíme tehdy, pokud k němu došlo mezi 38. až 42. týdnem těhotenství.

Příznaky začínajícího porodu

Každá nastávající maminka by měla být informována, jak pozná příznaky začínajícího porodu. Pokud máte tedy obavy, zda poznáte přicházející porod, zde uvádíme příznaky začínajícího porodu. 

Příznaky začínajícího porodu

  • Stále zesilující kontrakce s frekvencí 5 – 10 minut
  • Odchod hlenové zátky
  • Odtok plodové vody
  • Krvácení slabší intenzity a bolesti

Pokud je krvácení silné (jako při menses či více), neprodleně se dostavte do porodnice, aby nedošlo k předčasnému odloučení placenty – tzv. abrubci placenty. 

Předčasný porod

Předčasný porod je porod, který proběhne před dokončeným 37. týdnem těhotenství. Předčasně se narodí přibližně 7 – 10 % dětí. 

Předčasný porod dělíme na spontánní, s nebo bez předčasného odtoku plodové vody, a iatrogenní, tedy porod vyvolaný lékařem.

Příčiny předčasného porodu

Zcela jasná příčina předčasného porodu dosud nebyla zcela objasněna.

Rizikové faktory jsou:

  • Nízký věk (méně než 18 let) nebo vysoký věk (více než 40 let)
  • Špatná výživa a životospráva
  • Nízká hmotnost před těhotenstvím
  • Onemocnění parodontózou
  • Výkony na děložním hrdle
  • Anatomické anomálie dělohy
  • Vícečetná těhotenství
  • Kouření nebo užívání drog
  • Krátký interval mezi porody
  • Anemie (chudokrevnost)
  • Infekce močových cest
  • Stres 

Diagnostika předčasného porodu

Riziko předčasného porodu lze stanovit pomocí ultrazvukové cervikometrie (měření funkční délky hrdla) a pomocí stanovení proteinů ve vaginální tekutině (např. fetálního fibronektinu) biochemickými testy.

Prevence předčasného porodu

Ačkoliv jsou možnosti prevence předčasného porodu omezené, prokazatelný účinek představuje podávání progesteronu eventuálně cerclage – tedy provedením stehu na děložním hrdle. Tento způsob se provádí v případě splnění indikačních kritérií. 

K potlačení aktivity děložního svalstva a oddálení předčasného porodu se používá krátkodobá tokolýza. Dále se provádí aplikace kortikosteroidy a podávají se antibiotika. Pacientky s rizikem předčasného porodu nebo předčasným porodem by měly být převezeny do příslušného perinatologického centra dle stáří těhotenství. 

Menstruace po porodu

U žen, které nekojí, nastává menstruace 4 – 6 týdnů po porodu. Avšak i u nekojících žen se může cyklus zdržet a menstruace přichází až několik měsíců po porodu. Kojící ženy většinou po dobu kojení nemenstruují, záleží ale na frekvenci kojení.

Každá žena – maminka je jiná a menstruace je závislá na mnoha faktorech. Nelze ji zcela předpovědět. Upozorňujeme však, že by nepřítomnost menstruace neměla být považována za formu antikoncepce. 

Vždy proto používejte před nechtěným otěhotněním ochranu, ať již bariérovou metodu (kondom) nebo hormonální antikoncepci.

Dalším problémem po porodu může být nepravidelný cyklus a jeho následkem nepravidelná menstruace.

V případě jakýchkoliv potíží (krvácení, nepravidelná menstruace), které se po porodu objeví, je lepší tuto situaci zkonzultovat s lékařem. Kontaktujte nás a domluvte se s námi na lékařské kontrole. Ujistíte se tak, že je vše v pořádku.

Antikoncepce po porodu

Pokud již žena nekojí, vybírat může z mnoha dostupných antikoncepčních metod. Vždy je třeba přihlédnout k jejím dalším reprodukčním plánům. 

Při kojení je vhodná gestagenní perorální antikoncepce nebo hormonální či nehormonální děložní tělísko.

Pokud žena plánuje ukončit svou reprodukci či má naplánovaný císařský řez, ke zvážení je zde i sterilizace.

Cvičení po porodu

Každá žena se chce po porodu vrátit ke své původní postavě, kterou měla před těhotenstvím.  Určitě tedy uvažujete o cvičení po porodu.

Vaše váha se po samotném porodu sníží přibližně o 7 kilogramů. To je součet váhy miminka, plodové vody, placenty a zvětšené dělohy. Další úbytek na váze je pak způsoben stravovacími návyky, fyzickou aktivitou i psychickou pohodou.

Při kojení nedoporučujeme držení redukčních diet. Maminka by naopak měla dodržovat správný pitný režim a jíst vyváženou stravu v menších porcích, přibližně po 3 hodinách.

Fyzická aktivita po porodu

Po porodu začněte s fyzickou aktivitou spíše pozvolna. Zpočátku zařaďte posilování svalů pánevního dna – Kegelovy cviky. Ty vám pomohou k lepšímu zavinování dělohy během šestinedělí. Kegelovy cviky navíc slouží k předcházení vzniku předčasné inkontinence.

Do fyzických aktivit také zahrňte procházky, pohyb na čerstvém vzduchu, jógu a protahovací cvičení. Na konci šestinedělí můžete zahájit aerobní cvičení s větší zátěží.

Zdravotní problémy po porodu

Padání vlasů po porodu

Padání vlasu po porodu je běžný jev, který je způsoben poklesem hladiny estrogenu. Tento stav je přechodný, odeznívá většinou do 12 měsíců po porodu. Ačkoliv hormonální změny nezastavíte, správnou výživou a šetrnou péčí můžete kvalitu vlasů významně ovlivnit.

Hemeroidy po porodu

Hemeroidy jsou během těhotenství častým problémem, který je způsoben zvýšeným nitrobřišním tlakem a oslabením žilní stěny. Na jejich vzniku se podílí také zácpa. 

Hemeroidy související s těhotenstvím a porodem jsou většinou pouze dočasným problémem. Jejich prevencí je zdravá strava, dostatek vlákniny a tekutin. Dopřejte si také dostatek pohybové aktivity, omezte dlouhé sezení a stání, a v neposlední řadě posilujte pánevní dno – vyzkoušejte Kegelovy cviky. 

V těhotenství není vhodné používat některé mastičky nebo čípky. Proto se o léčbě hemeroidů poraďte s lékařem. Doporučujeme například koupele či obklady z dubové a březové kůry, a samozřejmě dodržování důkladné hygieny při stolici.

Pokud konzervativní léčba hemeroidů po porodu selhává, navštivte proktologa. 

V případě jakýchkoliv potíží se na nás neváhejte obrátit.

 

Objednat se

S jakými pojišťovnami spolupracujeme

a jaké platební karty přijímáme

Partneři