Antikoncepce slouží jako ochrana před neplánovaným těhotenstvím. Tento název v sobě zahrnuje všechny metody, které mají za cíl dočasně zabránit schopnosti oplodnění.
Gynekologická ordinace GYNAMB Chrudim má aktuální přehled o veškeré dostupné antikoncepci na našem trhu. Poučíme vás o všech účincích antikoncepce a pomůžeme vám zvolit vhodný způsob ochrany před početím.
Nabídka služeb GYNAMB CHRUDIM
- Lékařské doporučení vhodné antikoncepce
- Poučení o účincích antikoncepce
- Poučení o způsobu užívání antikoncepce
- Zavedení nitroděložního tělíska přímo v naší ordinaci
- Poskytneme další informace týkající se antikoncepce a jejího užívání
Druhy antikoncepce
Antikoncepci dělíme na hormonální a nehormonální.
Nehormonální antikoncepce
Nehormonální antikoncepce neobsahuje hormony, ale její podstatou ochrany před početím je bariérová metoda. Do nehormonální antikoncepce se řadí kondom, nitroděložní tělíska, spermicidy a antikoncepční pesary.
Hormonální antikoncepce
Do hormonální antikoncepce se řadí perorální antikoncepce (kombinovaná, gestagenní), vaginální kroužek, antikoncepční náplast, injekce s gestagenem či hormonální nitroděložní tělíska.
Antikoncepce po porodu
Nekojící ženy a ženy po šestinedělí mohou vybírat ze všech dostupných antikoncepčních metod. Vždy je však třeba přihlédnout k jejím dalším reprodukčním plánům. V případě plánovaného císařského řezu a ukončených reprodukčních plánech lze zvážit i sterilizaci, na kterou je třeba myslet s dostatečným předstihem před plánovanou operací (alespoň 14 dní od sepsání žádosti o sterilizaci).
Antikoncepce při kojení
Je nutné zmínit, že i v období kojení může dojít k početí. Proto tedy doporučujeme zvolit antikoncepci, která vám bude vyhovovat a lze ji použít i během kojení
Při kojení je vhodná gestagenní perorální antikoncepce nebo nitroděložní tělísko (hormonální či nehormonální).
S výběrem vhodné antikoncepce při kojení vám naši lékaři rádi pomohou. Společně zvolíme metodu ochrany, která pro vás bude nejlepší.
Vysazení antikoncepcea otěhotnění
Vysazení antikoncepce vždy konzultujte s vaším gynekologem. V GYNAMB CHRUDIM našim klientkám poradíme a doporučíme, jak postupovat při vysazení antikoncepce. Plánujete-li otěhotnět, není třeba antikoncepci vysazovat s velkým předstihem. Menstruační cyklus se většinou obnoví do 3 měsíců, v případě injekční gestagenní antikoncepce to však může trvat až 1,5 roku.
Zdravotní problémy a antikoncepce
Atopický ekzém a antikoncepce
Trpíte-li na atopický ekzém, pravděpodobně se obáváte zhoršení stavu během pobírání antikoncepce. Ve většině případů však antikoncepce atopický ekzém výrazněji nemění. Někdy může dojít ke zhoršení, ale i zlepšení projevů atopického ekzému.
Bolest žaludku a antikoncepce
Při nasazení antikoncepce se mohou vyskytnout některé nežádoucí účinky, mezi které nejčastěji patří například nevolnost. Mezi málo časté řadíme právě bolest žaludku, zvracení, plynatost či průjem. Většina nežádoucích účinků se vyskytuje na přechodnou dobu po nasazení nebo změně hormonální antikoncepce.
Pokud se u vás během braní antikoncepce objevil některý z nežádoucích účinků, kontaktujte svého ošetřujícího gynekologa, který vás vyšetří a navrhne jiný typ antikoncepce.
Další tipy antikoncepce
Na trhu existuje mnoho dalších tipů antikoncepce, například antikoncepce pro muže (kondom, přerušovaná soulož či vasektomie) nebo antikoncepce pro starší ženy, které mohou využívat všech dostupných metod. Vhodná je pro ně především kombinovaná hormonální antikoncepce s velmi nízkou dávkou estrogenů nebo hormonální nitroděložní tělíska.
Nemáte svého gynekologického lékaře? Objednejte se k nám, rádi se o vás postaráme!