Vaginální mykózy

Vaginální mykóza je nepříjemným onemocněním vaginy, jejímž nejčastějším původcem je kvasinka „Candida albicans“. Odtud také pramení název kvasinková infekce. Některé mikroorganismy, mezi něž patří i kvasinky, přežívají v určitém množství uvnitř pochvy a vytváří tzv. normální vaginální prostředí. To ženě prospívá a nečiní jí žádné problémy. Pokud se však některý z těchto mikroorganismů z nějakého důvodu přemnoží, dojde k vaginální nerovnováze, která způsobuje typické potíže.

Příčiny vaginální mykózy:

Užívání antibiotik. Při užívání antibiotik může dojít k nerovnováze mikroflóry v pochvě, léky zničí i žádoucí kultury. Vzniká tak možnost přemnožení kvasinek

Cukrovka. Nemocným cukrovkou se zvyšuje hladina cukru v krvi, která vytváří živnou půdu k přemnožení kvasinek.

Těhotenství. Zvyšuje se hladina estrogenů a cukrů.

Stres. Je velmi častou příčinou vzniku kvasinkové infekce. Tělo reaguje na stres vyplavováním určitých látek do krevního řečiště, které mohou způsobit rozvoj mykózy.

Zapaření genitálií. Jde převážně o nošení nevhodného (zejména vyrobeného z umělých vláken) prádla a oblečení (mokré plavky, tanga, těsné kalhoty apod.), které vytváří vlhké a teplé prostředí.

Nesprávná či nedostatečná hygiena. Může jít o nedostatečné, nebo naopak příliš časté omývání (výplachy) pochvy. Nevhodné je i používání některých mýdel, sprchových gelů či deodorantů. Některé ženy jsou citlivé i na parfémované vložky, tampony apod.

Špatný způsob stravování. Jídlo a pití ovlivňuje hladiny látek v krvi. Nedoporučuje se přílišné množství cukrů v potravě, zejména u žen, které vědí, že často mykózami trpí.

Přenosem ze sexuálního partnera. Pokud Váš partner trpí mykózou, může docházet k tzv. ping pong efektu, tzn. že je potřeba, aby se léčili oba partneři najednou a po dobu léčby se vystříhali sexu.